SKU
HBSR-HFC-SSR-1/IP2-O
Brand:
HBSR-HFC-SSR-1/IP2-O HB Products Low Temperature Liquid Level Switch for HFC/HFO
Low temperature liquid level switch for HFC/HFO with 5 meter supply cable, Normally Open, 24V AC/DC. Thread: 3/4" NPT with union connection. IP66 protection degree.
Add to Quote to request pricing
Details
HBSR-SSR-1/IP Refrigerant Switch with built-in heater to protect against condensation at low temperatures. The switch is suited for use in freezers and for outdoor applications. It will typically be used for control of refrigerant liquid supply to separators. It is also used to control drainage of the liquid refrigerant during hot gas defrost.
Product Features:
- Reliable design with electronic solid state output and contact function NO or NC.
- Designed for the industrial refrigeration industry - max pressure 100 bar.
- Clear LED indication at level detection.
- Split design which make it possible to mount and make diagnostic without emptying tanks for refrigerant.
More Information
| Weight | 2.600000 |
|---|---|
| Condition | New |
| Brand | HB Products |
| Thread Type | 3/4" NPT |
| Contacts | NO |
| Transistor Type | Solid State |
| Mechanical Connection | with Union Connection |
| Ambient Temperature | -76°/122°F (-60°/50° C) |
| Current Consumption | Max 600 mA |
| VAC | 24V AC/DC |
| Plug Connection | M12, 5 pins - DIN 0627 |
| Maximum Pressure | 150 bar |
| Protection Degree | IP66 |
| Vibrations | IEC 68-2-6 (4g) |
| Material - Mechanical Parts | AISI 304 / PTFE |
| Material - Electrical Parts | Nylon 6 (PA) |
| EMC Test | EN 61000 |
| Width | 9.4" |
| Length | 4" |
| Height | 11.8 |
Resources
Reviews
Product Questions
Login into your account
New Customers
Creating an account has many benefits:
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster