SKU
HBSLC/S-HFC-5-2
Brand:
HBSLC/S-HFC-5-2 HB Products Smart Liquid Level Control Sensor for HFC/HFO
Smart liquid level control sensor for HFC/HFO. Length: 500 mm (19.68") no display, 3/4" NPT. Integrated cable stepmotor control.
Add to Quote to request pricing
Details
HBLC-HFC is designed for the measurement of HFC refrigerant level in chillers, evaporators and condensers. The sensor is pre-configured to R134, but can be configured for other HFC types.
The sensor detects the refrigerant and transmits the signal to an analog 4-20 mA signal.
Product Features:
- Complete solution with sensor and transmitter in one unit.
- Simple to install by one thread sleeve. A cost optimised solution.
- LED indication of power supply and alarm status.
- Unique split design which make it easy to install and make diagnostic.
More Information
| Weight | 4.600000 |
|---|---|
| Condition | New |
| Brand | HB Products |
| Thread Type | 3/4" NPT |
| Contacts | NO/NC |
| Direct Valve Control | for Stepper Motor |
| Transistor Type | PNP, 1 A |
| Length | 500 mm (19.69") |
| Ambient Temperature | -22°/122°F (-30°/50° C) |
| Display Type | No LED Display |
| Analog Output | 4-20 mA |
| Current Consumption | Max 600 mA |
| VAC | 24 AC/DC + 10% |
| Plug Connection | M12, 5 pins - DIN 0627 |
| Maximum Pressure | 100 bar |
| Protection Degree | IP65 |
| Vibrations | IEC 68-2-6 (4g) |
| Material - Liquid Parts | AISI 304 / PTFE |
| Material - Electrical Parts | Nylon 6 (PA) |
| EMC Test | EN 61000-2 |
| Width | 4.7" |
| Length | 4.7" |
| Height | 28.3" |
Resources
Reviews
Product Questions
Login into your account
New Customers
Creating an account has many benefits:
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster