SKU
HBSLC/PWM-HFC-2-2
Brand:
HBSLC/PWM-HFC-2-2 HB Products Smart Liquid Level Control Sensor for HFC/HFO
Smart liquid level control sensor for HFC/HFO. Length: 200 mm (7.87") no display, 3/4" NPT. Integrated cable PWM control.
Add to Quote to request pricing
Details
HBLC is an intelligent sensor with a built-in microprocessor. It is designed to control refrigerant levels in both low pressure and high pressure systems. It emits a 4-20 mA signal, which is proportional to the sensor's set range of measurement.
Apart from the 4-20 mA signal, the sensor also has a built-in Controler.
The Controler can be set-up with all the parameters necessary for Controling a modulating motor valve or stepper motor.
The sensor can be delivered with a cable for direct supply to and control of motor valve or stepper motor valve.
The sensor is delivered in a version without integrated cable (named HBLC) and a version with cable for direct control of valves (named HBSLC).
Product Features:
- Stand alone solution together with modulating valve. Flexible and cost effective alternative to float switches.
- Simple installation and configurering with PC. The regulation loop, timer and alarm are all programmable.
- LED indication of power supply, alarm and regualtion status. Further an alarm status can be given to central panel.
- Split design which make it possible to make easy installation and diagnostic.
- The sensor can control modulating valve, pilot valve or stepper motor valve.
More Information
| Weight | 3.300000 |
|---|---|
| Condition | New |
| Brand | HB Products |
| Thread Type | 3/4" NPT |
| Contacts | NO/NC |
| Direct Valve Control | for Pulse Width Modulation |
| Transistor Type | PNP, 1 A |
| Length | 200 mm (7.87") |
| Ambient Temperature | -22°/122°F (-30°/50° C) |
| Display Type | No LED Display |
| Analog Output | 4-20 mA |
| Current Consumption | Max 600 mA |
| VAC | 24 AC/DC + 10% |
| Plug Connection | M12, 5 pins - DIN 0627 |
| Maximum Pressure | 100 bar |
| Protection Degree | IP65 |
| Vibrations | IEC 68-2-6 (4g) |
| Material - Liquid Parts | AISI 304 / PTFE |
| Material - Electrical Parts | Nylon 6 (PA) |
| EMC Test | EN 61000-2 |
| Width | 4.7" |
| Length | 4.7" |
| Height | 17" |
Resources
Reviews
Product Questions
Login into your account
New Customers
Creating an account has many benefits:
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster