HBLT-FLEX-12-2 HB Products Level Sensor - Flex CO2/HFC/HFO with Display
HBLT-flex is a sensor for measurement of liquid level in gas applicable in HC, HFC, HFO & CO2. HBLT-flex is a capacitive sensor suited for industrial refrigeration systems and similar applications. The sensor has an output signal of 4-20 mA, which is proportional with 0 and 100%.
HBLT-flex can be adjusted in length to fit the current application. The sensor element consists of a 4 mm steel wire with aluminum pipe elements and plastic washers. The sensor can be supplied up to 2 m length and can be shortened to fit the application. The sensor must be installed in a pipe with a diameter between 25 and 32 mm (1" to 1-1/4") to get sufficient sensitivity. HBLT-flex can be used in connection with the HBLT-C1 controller for controlling pumps, etc., or it can be configured to directly control a valve without the need for another controller.
Product Features:
- Can be used in compact systems where installation height is low
- Flexible sensor, which is adjustable to a length of 0 to 2000 mm in steps of 50 mm.
- Designed for the refrigeration industry - max. pressure up to 100 bar.
- Split design which makes the sensor easy to install and service. The electronic part can easily be separated from the mechanical part by loosening the threaded union.
- Simple calibration for the specified length.
- Can be used for marine applications, since measurement is not affected by contact with the metal surface of the overflow pipe.
| Weight | 7.900000 |
|---|---|
| Condition | New |
| Brand | HB Products |
| Length | 1200 mm (47.24") |
| Thread Type | 3/4" NPT |
| Contacts | NO/NC (Programmable) |
| Ambient Temperature | -22°/122°F (-30°/50° C) |
| Analog Output | 4-20 mA, 1 A |
| Current Consumption | 50 mA |
| VAC | 24 AC/DC + 10% |
| Maximum Possible resistance | 500 Ohm |
| Protection Degree | IP65 |
| Plug Connection | DIN 0627 - 5 pins |
| Maximum Pressure | 100 bar |
| Vibrations | IEC 68-2-6 (4g) |
| Material - Electrical Parts | Plast |
| Material - Mechanical Parts | AISI 304 / PTFE |
| LED Indication | Green, yellow & Red LED |
| Length | 4.7" |
| Width | 4.7" |
| Height | 56" |
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster