Level transmitter 4-20mA with bargraph. Length: 85" (2159 mm) range: 82.1" (2086 mm) thread: 3/4" NPT.
Add to Quote to request pricing
Details
HBLT capacitive liquid level transmitters are used to measure liquid levels in refrigerant vessels.
The HBLT transmits an active 4-20 mA signal which is proportional to the liquid level.
4 mA when the transmitter does not register liquid and 20 mA when the entire transmitter is surrounded by liquid
The 4-20 mA signal from HBLT can be used in conjunction with a controller e.g HBLT-C1 to control the liquid level.
Product Features:
- Proven and reliable design with process signal output of 4-20 mA.
- Split design makes it easy install and make diagnostic.
- Simple calibration function and the possibility to reduce the effect of liquid peaks.
- Designed for the industrial refrigeration industry - max pressure up to 100 bar & high protection degree.
More Information
| Weight | 13.000000 |
|---|---|
| Condition | New |
| Brand | HB Products |
| Bargraph | with Bargraph |
| Length | 2159 mm (85") |
| Thread Type | 3/4" NPT |
| Length | 4.7" |
| Width | 4.7" |
| Height | 95.7" |
Resources
Reviews
Product Questions
Login into your account
New Customers
Creating an account has many benefits:
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster