SKU
HBLC-CO2-11-6
Brand:
HBLC-CO2-11-6 HB Products 3/4" BSPP CO2 Level Sensor with Display
CO2 level sensor with display. Length: 1100mm (43,3"). Thread: 3/4" BSPP.
Add to Quote to request pricing
Details
HBLC-CO2 is designed for the measurement of CO2 refrigerant level in chillers, evaporators and condensers.
The sensor detects the refrigerant and transmits the signal to an analog 4-20 mA signal.
Product Features:
- Complete solution with sensor and transmitter in one unit.
- Simple to install by one thread sleeve. A cost optimised solution.
- LED indication of power supply and alarm status.
- Unique split design which make it easy to install and make diagnostic.
More Information
| Weight | 7.500000 |
|---|---|
| Condition | New |
| Brand | HB Products |
| Thread Type | 3/4" BSPP |
| Direct Valve Control | None |
| Length | 1100 mm (43.31") |
| Contacts | NO/NC |
| Transistor Type | PNP/NPN |
| Ambient Temperature | -22°/122°F (-30°/50° C) |
| Analog Output | 4-20 mA |
| VAC | 24 AC/DC + 10% |
| Plug Connection | M12, 5 pins - DIN 0627 |
| Maximum Pressure | 150 bar |
| Protection Degree | IP65 |
| Material - Liquid Parts | AISI 304 / PTFE |
| Material - Electrical Parts | Nylon 6 (PA) |
| Vibrations | IEC 68-2-6 (4g) |
| EMC Test | EN 61000-2 |
| Refrigerant Temperature | -67°/86°F (-55°/30°C) |
| Length | 4.7" |
| Width | 4.7" |
| Height | 52" |
Resources
Reviews
Product Questions
Login into your account
New Customers
Creating an account has many benefits:
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster