SKU
Siemens M2FP03GX
Brand:
Siemens M2FP03GX HB Products 2-Port Modulating Pilot Valve to Control
2-Port modulating pilot valve to control main valves. PN32, thread M24 x 1.5 mm electronic connection needed in addition.
Add to Quote to request pricing
Details
M2FP03GX is a modulating valve for the connection to the refrigerant level control sensor type HBLC. It can be used for all refrigerants and has a fast reaction time. The modulating valve requires only supply and connection from the HBLC.
- 2-port modulating pilot valve with magnetic actuator, PN32, AC 24 V, DC 0 to 10 V / 4 to 20 mA / 0 to 20 Phs to control main valves
- Hermetically sealed 2-port valve as a control valve for main valves from 2" to 5".
- PN32 with threaded connections
- For use with refrigerants such as R22, R134a, R404A, R407C, R507 and ammonia R717
The Siemens M2FP Series is for capacity requirements of 6 – 354 Kvs [m3 /h]. We recommend Siemens valves for evaporators larger than 150 kw.
Product Features:
- Short positioning time (approx 1 s)
- High resolution
- Hermetically sealed
- Versatile electrical interface with terminal housing ZM..
- Friction free
- Robust and maintenance-free
More Information
| Weight | 4.000000 |
|---|---|
| Condition | New |
| Brand | HB Products |
| Kvs [m3/h] | 0.4 m3/h |
| Protection Degree | IP54 |
| Refrigerant Temperature | -40°/248°F (-40°/120°C) |
| Length | 6" |
| Width | 8.1" |
| Height | 3.1" |
Resources
Reviews
Product Questions
Login into your account
New Customers
Creating an account has many benefits:
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster