SKU
Siemens ASR2.5N
Brand:
Siemens ASR2.5N HB Products Valve Insert/Cartridge for MVS661
Valve insert/cartridge for MVS661 for replacement or change of capacity Kvs value 2.5 m3/h.
Add to Quote to request pricing
Details
The MVS661..N refrigerant valve is designed for modulating control of refrigerant circuits including chillers and heat pumps. It is suitable for use in expansion, hot-gas and suction throttle applications. In addition to ammonia (R717), the valve can handle all standard safety refrigerants, noncorrosive gases / liquids and CO2 (R744). It is not suited for use with inflammable refrigerants.
MVS661 can be controlled and supplied directly by a HBX vapor quality sensor or a HBSLC/HBSLT Level sensor. This reduce cabling cost, PLC programming cost and PLC hardware cost.
Product Features:
- One valve type for expansion, hot-gas and suction throttle applications
- Hermetically sealed
- Selectable standard interface DC 0/2 to 10 v or DC 0/4 to 20 mA
- High resolution and control accuracy
- Precise positioning control and position feedback signal
- Short positioning time (< 1 second)
- Closed when deenergized
- Robust and maintenance-free
- DN 25 with kvs values from 0,10 to 6,3 m3/h
More Information
| Weight | 2.000000 |
|---|---|
| Condition | New |
| Brand | HB Products |
| Kvs [m3/h] | 2.5 m3/h |
| Connection | 3 x ø20.5 mm |
| Protection Degree | Class III - EN 60730 |
| Material - Liquid Parts | Steel / CrNi Steel |
| Material - Mechanical Parts | PTFE/CR |
| Refrigerant Temperature | -40°/248°F (-40°/120°C) |
| QoE [kW] | 940 |
| Length | 5" |
| Width | 5" |
| Height | 4.4" |
Resources
Reviews
Product Questions
Login into your account
New Customers
Creating an account has many benefits:
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster