SKU
203D-354CF
Brand:
PIC Gauges 203D-354CF 3-1/2", 30/0/160, 1/4"Npt Lower Back Mount, Panel Mount U-Clamp, Brass Internals
3-1/2" 30/0/160, 1/4"Npt Lower Back Mount, Panel Mount U-Clamp, , Brass Internals
Add to Quote to request pricing
Details
PIC Gauges 200 SERIES 203D-354CF Stainless By Brass Gauges 3-1/2" 30/0/160, 1/4"Npt Lower Back Mount, Panel Mount U-Clamp, , Brass Internals
More Information
| Weight | 2.000000 |
|---|---|
| Condition | New |
| Brand | PIC Gauges |
| Mount Type | Lower Back Mount with U-Clamp |
| Dial Size | 3-1/2" |
| Maximum Pressure Range | 150 psi |
| Minimum Pressure Range | -30 Hg Vac |
| Connection | 1/4" NPT |
| Lens Type | Polycarbonate |
| Case Type | Stainless Steel |
| Wetted Parts | Brass Internals |
| Bezel | Stainless Steel, Crimped |
| Pointer | Black Aluminum |
| Scale | Standard: psi/BAR (x 100 = kPa) |
| Pressure Range | 30" Hg Vac/0/150 psi |
| Accuracy | 1% of span (Grade 1A) for 3-1/2" & 4" |
| Ambient Temperature | -30° F to 180° F |
| Fill Type | Dry (Fillable) |
| Available Options | Certificate of Accuracy, NIST traceable |
| Product Series | 200 series |
Resources
Reviews
Product Questions
Login into your account
New Customers
Creating an account has many benefits:
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster