HBX-DX is thus the first sensor in the world capable of measuring the relationship between vapor and liquid a refrigeration system.
The sensor measures the degree of dryness, "X", of the gas in the gas pipes, and the value is converted into a 4-20 mA analogue signal corresponding to "X". The HBX-DX measures the dryness of the gas in the range X = 0.85 to 1.05.
The sensor is available in two variants, "Rod Style" for installation in a pipe elbow and "In-line" for welding into the suction pipe.
The sensor's microprocessor also functions as a controller, enabling the direct control of a modulating motor valve, thereby bypassing the external controller or the PLC. The controller can be set up with all the parameters that are necessary for regulating a modulating motor valve or a stepper motor valve. The sensor is available with a cable for direct supply to and control of the motor valve, or as a sensor where the signal is sent to the external controller/PLC.
The sensor cannot measure actual overheating, but with proper installation and system design, overheating can be reduced or eliminated, thus leading to substantial energy savings.
Product Features:
- Measures vapor quality in refrigeration systems – measures the relationship between gas and liquid (Refrigerant Log Ph diagram).
- A dry suction pipe from the freezer minimises loss of pressure in risers and provides increased flexibility of the pipe installation.
- The vapor quality sensor allows for the operation of DX ammonia technology with minimal "superheat".
- 30 to 50 times less refrigerant required (ammonia systems), following the installation of the vapor quality sensor and the construction of the system based on DX technology.
| Weight | 2.000000 |
|---|---|
| Condition | New |
| Brand | HB Products |
| Thread Type | 3/4" BSPP |
| Direct Valve Control | None |
| Length | 190 mm (7.48") |
| Refrigerant Gases | NH3, HFC, HFO & CFC |
| System Design | DX Systems |
| Analog Output | 4-20 mA |
| VAC | 24 AC/DC + 10% |
| Maximum Possible resistance | 500 Ohm |
| Plug Connection | DIN 43650 - 4 pins |
| Maximum Pressure | 100 bar |
| Protection Degree | IP65 |
| Material - Liquid Parts | AISI 304 / PTFE |
| Material - Electrical Parts | Coated Aluminum |
| EMC Test | EN 61000-2 |
| Refrigerant Temperature | -76°/176°F (-60°/80°C) |
| LED Indication | Red LED |
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster