SKU
HBX-DX/P-CO2-SS-1/4
Brand:
HBX-DX/P-CO2-SS-1/4 HB Products Vapor Quality Control Sensor for CO2 with Cable
Vapor quality control sensor for CO2 For zero superheat control in DX system for 1/4" copper piping.
Add to Quote to request pricing
Details
The Angle Rod version is suited for smaller systems and is made in stainless steel. It accepts flow in both directions and is suited for all common refrigerants. For HFC/HFO’s you need to pick an over sized sensor to keep down pressure loss.
The sensor comes with reductions to compensate for a restricted flow area as standard. The sensor is made in stainless steel and can be butt welded (TIG) or brazed into the system. The sensor element can be removed and cleaned if necessary. The sensor is available from 1/4" to 1" pipe size.
Product Features:
- Measures the volumetric concentration of gas in a gas/liquid mixture
- Balanced evaporator control to achieve semi-flooded operation with high heat transfer
- Able to control an expansion valve directly with simultaneously analog 4-20mA output to a PLC
- Can be used to optimize and control both DX systems and overfeed systems
- Instant measurement and analog output
- Can be used for all common refrigerants
More Information
| Weight | 2.000000 |
|---|---|
| Condition | New |
| Brand | HB Products |
| Direct Valve Control | for Pulse Width Modulation |
| Pipe Size | 1/4" |
| Material | Stainless Steel |
| Refrigerant Gases | CO2 |
| System Design | DX Systems |
| Analog Output | 4-20 mA / 0-10 V |
| Current Consumption | 600 mA with heater |
| VAC | 24V AC/DC |
| Electrical Connection | DIN Plug or M12, 3p |
| Vibrations | IEC 68-2-6 (4g) |
| House Design | Front Housing |
| Control cable size [mm2] | 3 x 0.75 mm2 |
| Cable glands | PG7 / M8 |
| EMC Test | EN 61000-2 |
| Refrigerant Temperature | -67°/122°F (-55°/50°C) |
| Length | 4.7" |
| Width | 15" |
| Height | 20.1" |
Resources
Reviews
Product Questions
Login into your account
New Customers
Creating an account has many benefits:
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster