HBX-CR-ST-DN65/PWM HB Products Vapor Quality Control Sensor DN65 CS
With a vapor quality sensor integrated into a standard strainer house you are ensured safe functionality of the sensor and easy installation. The butt-welded connection makes it easy to weld with same size of piping.
Please be aware that the flow direction of the vapor quality sensor is opposite of the flow direction when used as a strainer. If installed with wrong flow direction functionality will NOT be correct.
Besides the benefit of easy installation this solution makes it easy to dismantle the lid with the sensor conductor and clean it if necessary.
The sensor integrated into standard strainer housing is available in both carbon steel DN20 to DN300 and stainless steel DN20 to DN65. Ask for availability if size outside of this range is requested
Product Features:
- Measures the volumetric concentration of gas in a gas/liquid mixture
- Balanced evaporator control to achieve semi-flooded operation with high heat transfer
- Able to control an expansion valve directly with simultaneously analog 4-20mA output to a PLC
- Can be used to optimize and control both DX systems and overfeed systems
- Instant measurement and analog output
- Can be used for all common refrigerants
| Weight | 11.900000 |
|---|---|
| Condition | New |
| Brand | HB Products |
| Direct Valve Control | for Pulse Width Modulation |
| Pipe Size | DN65 |
| Material | Carbon Steel |
| Refrigerant Gases | NH3, HFC, HFO & CFC |
| System Design | Overfeed Systems |
| Analog Output | 4-20 mA |
| Current Consumption | Max 600 mA |
| VAC | 24 V AC/DC |
| Electrical Connection | M12, 5 pins |
| Temperature Range | -76°/302°F (-60°/150°C) |
| Protection Degree | IP65 |
| Vibrations | IEC 68-2-6 (4g) |
| Material - Liquid Parts | AISI 304 / PEEK Carbon Steel |
| Material - Electrical Parts | GF BLK, Nylon 6 (PA) |
| Control cable size [mm2] | 3 x 0.75 mm2 |
| Cable glands | PG7 / M8 |
| EMC Test | EN 61000-2 |
| LED Indication | Green, yellow, and red |
| Length | 5.1" |
| Width | 9.4" |
| Height | 13.8" |
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster