SKU
HBTS-TR-W
Brand:
HBTS-TR-W HB Products Wall Mount Temperature Transmitter PT1000 - 4-20mA
Wall mount temperature transmitter (PT1000). 4 to 20mA Ambient sensor with sensor directly on box. Range: configured by USB-cable via M12 connection.
Add to Quote to request pricing
Details
HBTS-TR-W and HBTS-TR/CABLE-2M are together with HBTS-TR a new family of temperature sensors with integrated transmitter. By use of our HB-TOOL (software) it is easy to configure the range in temperature where the 4-20 mA signal shall operate. The two versions are for wall mount with either direct measurement or with cable for hot spot measurement. All sensors with PT1000 high accuracy measurement.
Product Features:
- Available in two types as wall mount with either direct measurement or with cable for hot spot measurement
- To be mounted on a wall with 4 screws or directly on a selected spot
- Easy to configure the range in temperature where the 4-20 mA signal shall operate
- Emits a 4-20 mA signal to a PLC
- Ambient temperature: -30...+50°C/ Temperature range (only cable version): -40°C...+130°C (peak 150°C)
More Information
| Weight | 2.000000 |
|---|---|
| Condition | New |
| Brand | HB Products |
| Ambient Temperature | -616°/122°F (-360°/50° C) |
| Probe Length | 50 mm (direct measurement) |
| Plug Connection | M12 - DIN 0627 |
| Maximum Pressure | 100 bar |
| Protection Degree | IP65 |
| Vibrations | IEC 68-2-6 (4g) |
| Material - Liquid Parts | AISI 304 |
| Material - Electrical Parts | Plast |
| EMC Test | EN 61000-2 |
| Refrigerant Temperature | -67°/266°F (-55°/130°C) |
| Sensor Design | 4 wire |
| Sensor Class | DIN B - kl. 1/3 |
| Sensor Element | Ø6 - 60/90 mm |
| Length | 4.3" |
| Width | 6" |
| Height | 7.1" |
Resources
Reviews
Product Questions
Login into your account
New Customers
Creating an account has many benefits:
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster