SKU
HBTS-PT1000/Cable-2M
Brand:
HBTS-PT1000/Cable-2M HB Products Temperature Sensor - -40 to 130°C (150°C)
Temperature Sensor - -40 - 130°C (150°C) 2 Meter Cable Sensor PT1000 AISI316 Ø6X50mm 2 wire black PUR
Add to Quote to request pricing
Details
The Cable Temperature Sensors are used as signal sensors for electronic thermostats, regulators and thermometers.The sensors can be used virtually anywhere where you want to measure or monitor temperature especially for applications in the industrial refrigeration industry. The sensor can be mounted in a sensor well or directly.The HBTS-PT1000/cable is also included as a spare part for the HBDF-MK2 sensor.Product Features:Available in two types as 4-wire (4 X 0,24mm²) (PT 100) or 2-wire (2 X 0,5 mm²) (PT1000)To be mounted in sensor well or directlyTemperature range: -40 to +130°C (peak 150°C)
More Information
| Weight | 5.050000 |
|---|---|
| Condition | New |
| Brand | HB Products |
| Temperature Probe | PT1000 |
| Ambient Temperature | -616°/122°F (-360°/50° C) |
| Plug Connection | M12 - DIN 0627 |
| Cable (in/m) | 2 meters (78.74") |
| Maximum Pressure | 150 bar |
| Protection Degree | IP67 |
| Vibrations | IEC 68-2-6 (4g) |
| Material - Liquid Parts | AISI 304 |
| Material - Electrical Parts | Plast |
| EMC Test | EN 61000-2 |
| Refrigerant Temperature | -67°/266°F (-55°/130°C) |
| Sensor Design | 4 wire |
| Sensor Class | DIN B - kl. 1/3 |
| Sensor Element | Ø6 - 60/90 mm |
| Length | 4.3" |
| Width | 6" |
| Height | 7.1" |
Resources
Reviews
Product Questions
Login into your account
New Customers
Creating an account has many benefits:
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster