SKU
HBSR-U-NPN/NC-6
Brand:
HBSR-U-NPN/NC-6 HB Products Liquid Level Switch for NH3/Brine - IP66
Liquid level switch for NH3/Brine. IP66 output: NPN, contact function: NC, thread: 3/4" BSPP with union connection.
Add to Quote to request pricing
Details
HBSR is a level switch for the detection of NH3 and Brine refrigerants.
Typically it is installed in/on the refrigerant vessels, pump separators, economisers or heat exchanger.
The sensor is specially built to resist high pressure and low temperatures.
Product Features:
- Proven sensor technology for simple transsistor output PNP/NPN and NO/NC contact function. The NO/NC term refers to the state of the contact in "dry" condition, when not influenced by the liquid.
- Designed for the industrial refrigeration industry - max pressure 100 bar.
- Clear indication with LED when refrigerant is detected.
- Split design which makes it easy to install and make diagnostic on.
More Information
| Weight | 2.000000 |
|---|---|
| Condition | New |
| Brand | HB Products |
| Thread Type | 3/4" BSPP |
| Transistor Type | NPN |
| Contacts | NC |
| Mechanical Connection | with Union Connection |
| Ambient Temperature | -22°/122°F (-30°/50° C) |
| Current Consumption | < 10 mA |
| VAC | 24 V AC/DC + 10% |
| Plug Connection | ISO4400/DIN 43650 - 4 pins |
| Maximum Pressure | 100 bar |
| Protection Degree | IP66 |
| Vibrations | IEC 68-2-6 (4g) |
| Material - Liquid Parts | AISI 304 / PTFE |
| Material - Electrical Parts | Nylon 6 (PA) |
| House Design | Front Housing |
| Alarm Contact Function | -60°C to 80°C |
| Version | Standard |
| Length | 4" |
| Width | 9.4" |
| Height | 11.8 |
Resources
Reviews
Product Questions
Login into your account
New Customers
Creating an account has many benefits:
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster