SKU
HBSR-S-PNP/NO-5
Brand:
HBSR-S-PNP/NO-5 HB Products Liquid Level Switch for NH3 - Short Version
Liquid level switch for NH3. Short version, output: PNP, contact function: NO, thread: 1/2" BSPP with set screw connection. IP54 protection degree.
Add to Quote to request pricing
Details
HBSR is a level switch for the detection of NH3 and Brine refrigerants.
Typically it is installed in/on the refrigerant vessels, pump separators, economisers or heat exchanger.
The sensor is specially built to resist high pressure and low temperatures.
Product Features:
- Proven sensor technology for simple transsistor output PNP/NPN and NO/NC contact function. The NO/NC term refers to the state of the contact in "dry" condition, when not influenced by the liquid.
- Designed for the industrial refrigeration industry - max pressure 100 bar.
- Clear indication with LED when refrigerant is detected.
- Split design which makes it easy to install and make diagnostic on.
More Information
| Weight | 2.000000 |
|---|---|
| Condition | New |
| Brand | HB Products |
| Thread Type | 1/2" BSPP |
| Transistor Type | PNP |
| Contacts | NO |
| Mechanical Connection | with Set Screw Connection |
| VAC | 24 V AC/DC + 10% |
| Protection Degree | IP54 |
| Version | Short |
| Length | 4" |
| Width | 9.4" |
| Height | 11.8 |
Resources
Reviews
Product Questions
Login into your account
New Customers
Creating an account has many benefits:
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster