HBSLT-W-WIRE/C-2 HB Products Smart Liquid Level Control Sensor NH3/HFC/HFO
HBLT-W-Wire is a capacitive sensor for level measurement of NH3 refrigerant in industrial refrigeration systems.The sensor has an output signal of 4-20 mA, which is proportional with 0 and 100%. Its output signal is 4 mA for an empty container and 20 mA for a full container.HBLT-wire can be adjusted in length to the current application.The sensor element consists of a 2mm steel wire as well as a Teflon tube. Both parts are provided with a length of 4 m and can be shortened with diagonal cutters or other pliers. HBLT-wire can be used in connection with the HBLT-C1 controller for controlling pumps.
The sensor is delivered in a version without integrated cable (named HBLT-W-Wire) and a version with cable for direct control of valves (named HBSLT-W-Wire).
Product Features:
- Flexible sensor wire, which is adjustable to a length of 600 to 4000 mm.
- Sturdy and reliable design with a standard 4-20 mA output signal.
- Designed for the refrigeration industry – max. pressure up to 100 bar.
- Split design which makes the sensor easy to install and service. The electronic part can easily be separated from the mechanical part by loosening the threaded union.
- Simple calibration for the specified length.
- Alarm output can be set in a range from 10% to 100%.
- Compact design that minimises shipment costs.
- Can be used for marine applications, since measurement is not affected by contact with the metal surface of the overflow pipe.
- Measures NH3 & HFC refrigerants (R22, R134A, R404A, R410A, R507, R717 & R718).
| Weight | 3.300000 |
|---|---|
| Condition | New |
| Brand | HB Products |
| Thread Type | 3/4" NPT |
| Direct Valve Control | for Modulating Valve |
| Length | Adjustable 600 - 4000 mm (23.62" - 157.48") |
| Ambient Temperature | -22°/122°F (-30°/50° C) |
| VAC | 24 AC/DC + 10% |
| Length | 5.5" |
| Width | 7.9" |
| Height | 11" |
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster