HBSLT/C-A3-15-2 HB Products Level Sensor - NH3 Heat Pump with Display
HBLT-A3 for heat pump applications.
HBLT-A3 capacitive liquid level transmitters are used to measure liquid levels in refrigerant vessels. The sensor transmits a current signal from 4 to 20 mA (4 mA when the transmitter does not register liquid - and 20 mA when the entire transmitter is surrounded by liquid). The difference between the new HBLT-A3, HBLT-A2 and the first version HBLT-A1 is the mechanical design. HBLT-A3 is more compact making it stabile at higher temperatures.
HBLT-A3 is an intelligent sensor with a built-in microprocessor and it has the same digital display as the HBLT-A2. It emits a 4-20 mA signal, which is proportional to the sensor's preset range of measurement. Apart from the 4-20 mA signal the sensor also has a built-in controller. The controller can be configured with all the parameters necessary for controlling a modulating motor valve. The sensor can be delivered with a cable for direct supply to and control of motor valve.
Available as 2-wire sensor with ATEX / IECEx certificate (This version is without LED display)
Product Features:
- Advanced setting for controlling modulating valve
- 5m M12 cable included
- Easy configuration of the sensor
- The HBLT-A3 is a perfect solution under turbulent conditions like marine applications
- Split design which makes it possible to make easy installation and diagnostics
| Weight | 9.300000 |
|---|---|
| Condition | New |
| Brand | HB Products |
| Thread Type | 3/4" NPT |
| Direct Valve Control | for Modulating Valve |
| Length | 1500 mm (59.06") |
| Display Type | with LED Display |
| Ambient Temperature | -22°/122°F (-30°/50° C) |
| Analog Output | 4-20 mA |
| VAC | 24 AC/DC + 10% |
| Plug Connection | M12, 5 pins - DIN 0627 |
| Maximum Pressure | 100 bar |
| Protection Degree | IP65 |
| Vibrations | IEC 68-2-6 (4g) |
| Material - Mechanical Parts | AISI 304 / PTFE |
| Material - Electrical Parts | Nylon 6 (PA) |
| House Design | Angle Housing |
| EMC Test | EN 61000-2 |
| Refrigerant Temperature | -76°/176°F (-60°/80°C) |
| LED Indication | Green, yellow, and red |
| Length | 4.7" |
| Width | 4.7" |
| Height | 68" |
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster