SKU
HBOR-U-PNP/NC-1
Brand:
HBOR-U-PNP/NC-1 HB Products Oil Return Switch for NH3 Systems
Oil return switch for NH3 systems. IP66 Output: PNP, contact function: NC thread: 1/2" NPT with Union Connection.
Add to Quote to request pricing
Details
HBOR is a liquid level switch designed for automatic Oil return in ammonia systems. The sensor measures and detects the difference between the refrigerant and oil in a refrigeration system. Increased security is achieved as the sensor measures when the oil is drained and ammonia surrounds the sensor, the Oil Pot Switch closes the drain valve, without the risk of ammonia being emitted to the surroundings. Used for oil return / discharge of separated oil in e.g. evaporators, receivers and oil pots.
HBOR is mainly used for the low pressure side of the refrigeration system.
Product Features:
- Proven sensor technology for simple transsistor output PNP/NPN and NO/NC contact function.
- The NO/NC term refers to the state of the contact in "dry" condition, when not influenced by the oil.
- Designed for the industrial refrigeration industry - max pressure 100 bar.
- Clear indication with LED when oil is detected.
- Split design which makes it easy to install and make diagnostic on. The electronic part can be easily disconnected by 2 screws.
More Information
| Weight | 2.000000 |
|---|---|
| Condition | New |
| Brand | HB Products |
| Thread Type | 1/2" NPT |
| Contacts | NC |
| Transistor Type | PNP |
| Mechanical Connection | with Union Connection |
| Current Consumption | < 200 mA |
| VAC | 24 V AC/DC + 10% |
| Plug Connection | ISO4400/DIN 43650 - 4 pins |
| Protection Degree | IP54 |
| Length | 4" |
| Width | 9.4" |
| Height | 11.8" |
Resources
Reviews
Product Questions
Login into your account
New Customers
Creating an account has many benefits:
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster