SKU
HBLC-HFC-25-2
Brand:
HBLC-HFC-25-2 HB Products 3/4" NPT HFC/HFO Level Sensor with Display
HFC/HFO level sensor with display. Length: 2500 mm (98.43"). Thread: 3/4" NPT. pre-calibrated for R134A.
Add to Quote to request pricing
Details
HBLC-HFC is designed for the measurement of HFC refrigerant level in chillers, evaporators and condensers. The sensor is pre-configured to R134, but can be configured for other HFC types.
The sensor detects the refrigerant and transmits the signal to an analog 4-20 mA signal.
Product Features:
- Complete solution with sensor and transmitter in one unit.
- Simple to install by one thread sleeve. A cost optimised solution.
- LED indication of power supply and alarm status.
- Unique split design which make it easy to install and make diagnostic.
More Information
| Weight | 14.100000 |
|---|---|
| Condition | New |
| Brand | HB Products |
| Thread Type | 3/4" NPT |
| Contacts | NO/NC |
| Direct Valve Control | None |
| Transistor Type | PNP, 1 A |
| Length | 2500 mm (98.43") |
| Ambient Temperature | -22°/122°F (-30°/50° C) |
| Display Type | with LED Display |
| Analog Output | 4-20 mA |
| Current Consumption | Max 600 mA |
| VAC | 24 AC/DC + 10% |
| Plug Connection | M12, 5 pins - DIN 0627 |
| Maximum Pressure | 100 bar |
| Protection Degree | IP65 |
| Vibrations | IEC 68-2-6 (4g) |
| Material - Liquid Parts | AISI 304 / PTFE |
| Material - Electrical Parts | Nylon 6 (PA) |
| EMC Test | EN 61000-2 |
| LED Indication | LED 1 x green, 1 x yellow and 1 x red |
| Width | 4.7" |
| Length | 4.7" |
| Height | 103.1" |
Resources
Reviews
Product Questions
Login into your account
New Customers
Creating an account has many benefits:
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster