SKU
HBLC-Fgas-5.7-1-LED
Brand:
HBLC-Fgas-5.7-1-LED HB Products 1/2" NPT F-gas Level Sensor with LED Display 4-20mA Output
F-gas level sensor for HFC/HFO applications with LED display. Length: 566 mm, 4-20mA output. Thread: 1/2" NPT.
Add to Quote to request pricing
Details
HBLC-Fgas is complying with the global HFC phasedown and the F-gas regulations.
HBLC-Fgas-xxx is a new range of level sensors for HFC applications making it possible to comply with the strict F-gas regulations. The sensor is available in several lengths and available with simple 4-20 mA output signal as well as a more advanced version with 3 digit LED display. Made for easy installation directly in receivers.
By using this sensor you will be able to add to the level of safety in your entire application as it not only senses the actual level but as well gives an alarm output (PNP NO/NC).
Ideal for commercial applications like for instance super markets.
Product Features:
- HBLC-Fgas is complying with the global HFC phasedown and the F-gas regulations.
- Easy installation of sensor directly in liquid receivers.
- Improves safety by measuring the actual level and gives alarm output (PNP NO/NC).
- Ideal for commercial applications like for instance super markets.
More Information
| Weight | 4.900000 |
|---|---|
| Condition | New |
| Brand | HB Products |
| Thread Type | 1/2" NPT |
| Length | 566 mm (22.28") |
| Ambient Temperature | -22°/122°F (-30°/50° C) |
| Analog Output | 4-20 mA |
| Current Consumption | Max 50 mA (Only HBLC-Fgas-LED) |
| VAC | 24 AC/DC + 10% |
| Plug Connection | M12, 5 pins - DIN 0627 |
| Maximum Pressure | 100 bar |
| Protection Degree | IP65 |
| Vibrations | IEC 68-2-6 (4g) |
| Material - Mechanical Parts | AISI 304 / PFTE |
| Material - Electrical Parts | Nylon 6 (PA) |
| LED Indication | Green, yellow and red |
| Length | 4.7" |
| Width | 4.7" |
| Height | 30.7" |
Resources
Reviews
Product Questions
Login into your account
New Customers
Creating an account has many benefits:
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster