SKU
HCK5D/4
Brand:
Hansen HCK5D/4, 1-1/2 (40MM) Self-equalizing Gas Suction Stop Valve 1/2 Socket Weld
These heavy-duty, flanged, gas-powered, 2-step suction stop valves are designed to control the flow of refrigerant in large industrial and commercial refrigeration systems.
List Price
$2,631.00
List Price
$2,631.00
Web Price
$1,619.08
Details
These heavy-duty, flanged, gas-powered, 2-step suction stop valves are designed to control the flow of refrigerant in large industrial and commercial refrigeration systems. They remain normally open via a spring and require no pressure drop to operate. A single pilot solenoid valve is required to control a higher pressure refrigerant gas which closes these valves during defrosting. The HCK5D valve has an internal, controlled bleed-down (equalize) feature which will not allow the main seat to open until the pressure across the valve is at a lower, safer pressure differential. This eliminates the need for a separate bleed-down solenoid valve, greatly simplifying piping and reducing installed costs. If a loss of power occurs during defrost, evaporator pressure is utilized to keep the main valve seat closed until bleed-down is complete.
More Information
| Weight | 59.000000 |
|---|---|
| Condition | New |
| Brand | Hansen |
| Port Size | 1-1/2" |
| Body | Ductile iron, ASTM A536 |
| Seal Cap | Steel, zinc chromate plated |
| Stem | Plated steel |
| Top Cover | Steel, ASTM A36 |
| Safe Working Pressure | 400 psig (27 bar), 600 psig (40 bar) for CO2 |
| Spring | Stainless steel |
| Operating Temperature | -60°F to +240°F (-50° to+115°C) |
Resources
Reviews
Product Questions
Login into your account
New Customers
Creating an account has many benefits:
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster