SKU
HCK1W/5051
Brand:
Hansen HCK1w/5051, 2" (50mm) Piston Check, Weld-in Line, 2" Socket Weld Connection
These flanged, heavy-duty, piston-type check valves control the flow of refrigerant.
List Price
$1,982.00
List Price
$1,982.00
Web Price
$1,219.69
Details
These flanged, heavy-duty, piston-type check valves control the flow of refrigerant. Valves open wide for flow in the direction of the arrow on the valve body. Valves close tight when flow reversals occur. The piston design minimizes pulsations.
More Information
| Weight | 44.000000 |
|---|---|
| Condition | New |
| Brand | Hansen |
| Port Size | 2" |
| Body | Cast steel |
| Stem | Plated steel |
| Stem Packing | O-ring plus graphite composite packing |
| Cover | Steel |
| Safe Working Pressure | 400 psig (27 bar), 600 psig (40 bar) for CO2 |
| Operating Temperature | -25°F to +250°F (-32°C to +121°C) |
Resources
Reviews
Product Questions
Login into your account
New Customers
Creating an account has many benefits:
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster