SKU
SEP-102D-204E
Brand:
PIC Gauges SEP-102D-204E 2", 0-100, 1/4 Lower Mount, Plastic Case
2", 0-100, 1/4 Lower Mount, Plastic Case
Add to Quote to request pricing
Details
SEP-101D UTILITY GAUGE PLASTIC CASE
Plastic case utility gauge for commercial and industrial markets. Black plastic case, copper alloy internals.
More Information
| Weight | 2.000000 |
|---|---|
| Condition | New |
| Brand | PIC Gauges |
| Mount Type | Center Back Mount |
| Dial Size | 2" |
| Maximum Pressure Range | 100 psi |
| Minimum Pressure Range | 0 psi |
| Connection | 1/4" NPT |
| Lens Type | Plastic Lens |
| Case Type | Plastic |
| Wetted Parts | Brass Internals |
| Pointer | Black Aluminum |
| Scale | Standard: psi/BAR (x 100 = kPa) |
| Pressure Range | 0-100 psi |
| Accuracy | 3-2-3% of span ASME B40.1 Grade B |
| Fill Type | Dry (Non-Fillable) |
| Ambient Temperature | -40° F to 140° F |
| Available Options | Certificate of Accuracy, NIST traceable |
| Product Series | SEP-100 series |
Resources
Reviews
Product Questions
Login into your account
New Customers
Creating an account has many benefits:
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster