SKU
S7A20NS25B3XSN
Parker - Refrigerating Specialties: S7A20NS25B3XSN, 3/4 S7A 1SW 120G
3/4 S7A 1SW 120G
List Price
$1,055.00
List Price
$1,055.00
Web Price
$694.42
Details
Parker's S7 series solenoid valves are available in a low pressure drop version that are capable of opening with a pressure drop less than 1 psi across the valve. This feature makes them ideal for applications where low pressure drop is important, such as low pressure liquid feed lines. The S7 is a pilot operated, positive lift, cast iron bodied valve. The valve may be opened by means of the manual opening stem for servicing or in case of electrical power failure. The Type S7 Solenoid Valve is furnished with FPT Internal NPT (U.S. Standard Taper Pipe Thread), Socket Weld, Weld Neck or ODS (solder over copper tubing of given diameter) connections.
More Information
| Weight | 15.940000 |
|---|---|
| Condition | New |
| Brand | Parker - Refrigerating Specialties (RS) |
| Port Size | 3/4" |
| Coil Type | 120AC~60Hz-Leaded Red Led Pilot Light |
| Body Material | Gray Iron |
| Flange Type | Socket Weld |
| Strainer Type | Without Strainer |
| Check Valve Type | None |
| Valve Material | Standard Material |
| Plating | No Plating |
| Seat Material | PTFE |
| Operation Style | Standard |
| Flow Coefficient (CV) | 10 Cv |
| Flow Coefficient (KV) | 8.7 Kv |
| Maximum Working Temperature (F) | 220 °F |
| Maximum Working Temperature (C) | 105 °C |
| Maximum Rated Pressure (BAR) | 27.6bar |
| Maximum Rated Pressure (PSIG) | 400psig |
Resources
Reviews
Product Questions
Login into your account
New Customers
Creating an account has many benefits:
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster