SKU
S4A400NW38F7XSN
Parker - Refrigerating Specialties: S4A400NW38F7XSN, 1-5/8 S4A 1-1/2WN 230 QD
1-5/8 S4A 1-1/2WN 230 QD
List Price
$2,466.00
List Price
$2,466.00
Web Price
$1,472.24
Details
This heavy duty solenoid valve is suitable for Ammonia, R-12, R-22, and R-502, other refrigerants, certain oils and other fluids approved for use in refrigeration. The S4A is a pilot operated, semi-steel bodied valve. The valve may be opened by means of the manual opening stem for servicing or in case of electrical power failure. The Type S4A Solenoid Valve is furnished with FPT Internal NPT (U.S. Standard Taper Pipe Thread), Socket Weld, Weld Neck or ODS (solders over copper tubing of given diameter) connections. The valve may be easily removed from between the flanges for servicing. It is advisable to install a strainer upstream of each valve to prevent entrance of foreign material into the valve and the rest of the system. Refrigerating Specialties strainers are available to close-couple to valve inlets.
More Information
| Weight | 60.170000 |
|---|---|
| Condition | New |
| Brand | Parker - Refrigerating Specialties (RS) |
| Port Size | 1-5/8" |
| Port Size (MM) | 40mm |
| Type | S4A |
| Coil Type | 230AC~50Hz-DIN CE Approved |
| Body Material | Gray Iron |
| Body Type | Flanged |
| Flange Type | Weld Neck |
| Strainer Type | Without Strainer |
| Check Valve Type | No Check Valve |
| Valve Material | Standard Valve Material |
| Plating | No Plating |
| Seat Material | Metal |
| Operation Style | None |
| Flow Coefficient (CV) | 32 Cv |
| Flow Coefficient (KV) | 27 Kv |
| Minimum Operating Capacity | Full Capacity |
| Min Operating Temperature (C) | -30 °C |
| Min Operating Temperature (F) | -25 °F |
| Max Operating Temperature (C) | 105 °C |
| Max Operating Temperature (F) | 220 °F |
| Maximum Rated Pressure (BAR) | 27.6bar |
| Maximum Rated Pressure (PSIG) | 400psig |
Resources
Reviews
Product Questions
Login into your account
New Customers
Creating an account has many benefits:
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster