SKU
CK450K17NPN
Parker - Refrigerating Specialties: CK450K17NPN, 2 CK4A8 DN 2-1/8ODS
2 CK4A8 DN 2-1/8ODS
List Price
$911.00
List Price
$911.00
Web Price
$604.77
Details
Parker's CK4 check valves are designed to be close coupled to a control valve which will reduce overall installation length, complexity, and cost. These valves are designed to prevent backflow in a variety of refrigeration applications and can be mounted on a valve or as a standalone component. The CK4 can be mounted in any orientation when used as a standalone part of the refrigeration system. These compact valves are spring closing with a lapped, stainless steel or chrome plated seat for positive closing action and low leakage. A minimum pressure difference of 0.05 bar (0.75 psi) is required to hold the valve in the open position. Removable seat plate with combination O-ring and metal to metal knife edge seal allows the valve to be disassembled for maintenance. They may be ordered with male adapter rings for close-coupling to other Refrigerating Specialties valves.
More Information
| Weight | 12.880000 |
|---|---|
| Brand | Parker - Refrigerating Specialties (RS) |
| Condition | New |
| Port Size | 2" |
| Port Size (MM) | 50mm |
| Flange Type | ODS |
| Connection Size | 2-1/8" |
| Body Material | Ductile Iron (GGG-40.3) |
| Valve Material | Meets Pressure Equipment Directive (PED) |
| Plating | Zinc Plated |
| Adapter Ring | No Adapter Ring |
| Operating Style | Spring Closing |
| Maximum Working Temperature (C) | 105 °C |
| Maximum Working Temperature (F) | 220 °F |
| Pressure Drop (BAR) | 0.05bar |
| Pressure Drop (PSIG) | 0.75psig |
| Maximum Pressure (BAR) | 34.5bar |
| Maximum Pressure (psig) | 500psig |
Resources
Reviews
Product Questions
Login into your account
New Customers
Creating an account has many benefits:
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster