SKU
A460E500A7B4S50F7XNXSN
Parker - Refrigerating Specialties: A460E500A7B4S50F7XNXSN, 2 A4AD RAA 2SW 230 QD
2 A4AD RAA 2SW 230 QD
List Price
$3,977.00
List Price
$3,977.00
Web Price
$2,374.33
Details
The Type A4AS is an inlet pressure regulator with a pilot electric shut off. The integrally mounted solenoid must be energized for the valve to function as a regulator. When de-energized the regulator is closed regardless of inlet pressure.
More Information
| Weight | 76.030000 |
|---|---|
| Brand | Parker - Refrigerating Specialties (RS) |
| Condition | New |
| Port Size | 2" |
| Port Size (MM) | 50mm |
| Body Material | Gray Iron |
| Coil Type | No Coil AC-No Coil Style |
| Check Valve Type | None |
| Strainer Type | Without Strainer |
| Motor Type | None |
| Valve Material | Standard Valve Material |
| Plating | No Plating |
| Flange Type | Socket Weld |
| Maximum Working Temperature (C) | 105 °C |
| Maximum Working Temperature (F) | 220 °F |
| Pressure Range (BAR) | 0.35 to 10bar-0.35 to 10bar |
| Pressure Range (PSIG) | 5 to 150psig-5 to 150psig |
| Maximum Pressure (BAR) | 27.6bar |
| Maximum Pressure (psig) | 400psig |
Resources
Reviews
Product Questions
Login into your account
New Customers
Creating an account has many benefits:
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster