These strong, heavy-duty, gas-powered solenoid valves are designed to control the flow of refrigerant in large commercial and industrial applications.
List Price
$5,705.00
List Price
$5,705.00
Web Price
$3,510.77
Details
These strong, heavy-duty, gas-powered solenoid valves are designed to control the flow of refrigerant in large commercial and industrial applications. They require no pressure drop to operate and have no internal bleed to suction. A dual pilot solenoid valve assembly introduces a high pressure refrigerant source which closes these valves. To open valves, pressure is bled-off back through the low pressure bleed pilot valve and upstream line pressure plus the spring causes the valve to open wide.
More Information
| Weight | 148.000000 |
|---|---|
| Condition | New |
| Brand | Hansen |
| Port Size | 4" |
| Body | Ductile iron, ASTM A536 |
| Seal Cap | Steel, zinc chromate plated |
| Stem | Plated steel |
| Top Cover | Steel, ASTM A36 |
| Safe Working Pressure | 400 psig (27 bar), 600 psig (40 bar) for CO2 |
| Spring | Stainless steel |
| Operating Temperature | -60°F to +240°F (-50° to+115°C) |
| Width | 13 |
| Height | 15 |
| Length | 21 |
Resources
Reviews
Product Questions
Login into your account
New Customers
Creating an account has many benefits:
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster