Hansen HS4A/3, 1-1/4 (32MM) Solenoid Valve for Refrigerant
List Price
$1,344.00
List Price
$1,344.00
Web Price
$895.92
Details
These advanced design, strong bodied, precision manufactured solenoid valves control the on-off flow of refrigerant. They are superior in their ability to overcome dirt and sticky oil during opening and closing, and operate smoothly even in an oil-free "dry" system. When electrically energized, the upstream pressure is ported through the pilot solenoid to the top of the piston to push it downward and open the main valve seat wide; when de-energized, pressure is no longer ported to the top of the piston and a spring closes the main valve seat to stop flow in the arrow direction on the valve body.Key Features:Encapsulated CoilManual Opening StemDirt Wiping Teflon Seal on Disc PistonStainless Steel Closing SpringStrong Ductile Iron or Steel BodyReliable Teflon SeatAdditional Features:Tolerant of dry systemsTeflon main & pilot seatsEncapsulated Hansen standard coilHeavy duty, pilot operation300 psi MOPD (20.7 bar), 500 psi (34.4 bar) for CO2Simple serviceable designAvailable close-closed strainer/check valveNon-asbertos gasketsCSA certified statusCE available for 1-1/4" (32mm) and largerWireless pilot lightsWeld-in-Line Available; Contact Factory
More Information
| Weight | 21.000000 |
|---|---|
| Condition | New |
| Brand | Hansen |
| Port Size | 1-1/4" |
| Body | Ductile iron, ASTM A536 |
| Piston | Steel, disc type, spring energized teflon seal |
| Safe Working Pressure | 400 psig (28 bar), 600 psig (41 bar) for CO2 |
| Operating Temperature | -60°F to +240°F (-50° to+115°C) |
| Width | 14 |
| Height | 7 |
| Length | 19 |
Resources
Reviews
Product Questions
Login into your account
New Customers
Creating an account has many benefits:
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster