SKU
HA4AD-4/31
Brand:
Hansen HA4AD-4/31, 1-1/4" (32mm) Dual Pressure Regulator, Range A/A, (4-Bolt)
These advanced-design, strong-bodied, precisionmanufactured MODULAR regulators are superior in their ability to overcome dirt and sticky oil during opening and tight closing.
List Price
$2,573.00
List Price
$2,573.00
Web Price
$1,583.38
Details
These advanced-design, strong-bodied, precisionmanufactured MODULAR regulators are superior in their ability to overcome dirt and sticky oil during opening and tight closing. Models are available for nearly every control function requirement of industrial ammonia and commercial halocarbon refrigeration. These regulators are ideal for cold storage plants, poultry plants, meat packing, fish processing, freezers, ice plants, breweries, bottling plants, heat recovery units, petrochemical plants, pharmaceutical plants, supermarkets, and many others.
More Information
| Weight | 26.000000 |
|---|---|
| Condition | New |
| Brand | Hansen |
| Port Size | 1-1/4" |
| Body | Ductile iron, ASTM A536 |
| Piston | Steel, disc type, Teflon piston seal |
| Pilot | Stainless steel trim |
| Safe Working Pressure | 400 psig (27 bar) |
| Operating Temperature | -60°F to +240°F (-50° to+115°C) |
Resources
Reviews
Product Questions
Login into your account
New Customers
Creating an account has many benefits:
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster