SKU
HA4AB/01-ACT
Brand:
Hansen HA4AB/01-ACT, 3/4 (20MM) Pressure Regulator, Wide Open, Range A, ACT
3/4" (20MM) PRESS REG, WIDE OPEN, RG. A, ACT
Add to Quote to request pricing
Details
Commonly regulates for defrost or temperature, but opens wide for maximum cooling. Regulating at the set-for pressure when de-energized; regulator opens when energized.
More Information
| Weight | 5.050000 |
|---|---|
| Brand | Hansen |
| Condition | New |
| Port Size | 3/4" |
| Body Material | ACT |
| Safe Working Pressure | 400 psig (28 bar g), 600 PSIG (41 bar g) |
| Operating Temperature | -60°F to +240°F (-50°C to +115°C) |
| Refrigerant Gas | R717 |
Resources
Reviews
Product Questions
Login into your account
New Customers
Creating an account has many benefits:
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster