5/32" SMALL BACK PRESS REG. RG A, ACT
Add to Quote to request pricing
Details
These small pressure regulators are rugged, compact, and designed for use with refrigerant liquid or vapor. They are suitable for ammonia, R22, R134a, CO2 to 600 psig and other approved refrigerants.
More Information
| Weight | 8.000000 |
|---|---|
| Brand | Hansen |
| Condition | New |
| Port Size | 5/32" |
| Body Material | ACT |
| Safe Working Pressure | 400 psig (27 bar) |
| Operating Temperature | -60°F to +240°F (-50°C to +115°C) |
| Refrigerant Gas | R717 |
Resources
Reviews
Product Questions
Login into your account
New Customers
Creating an account has many benefits:
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster