15HP, 1800 RPM, 3PH, 460V, 160M/L Frame, Standard Flange, Foot Mount, TEFC, Explosion Proof Motor
Web Price
$4,368.12
Details
Flameproof motors designed to meet the latest market requirements and certifications for Hazardous Areas. Offer high efficiency, low noise and vibration levels, allow applications in severe duties.
More Information
| Weight | 453.490000 |
|---|---|
| Condition | New |
| Brand | WEG |
| Standard | IEC 60034-1 |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 380-415/660//460 V |
| Number of Poles | 4 |
| Degree of Protection | IP56 |
| Synchronous Speed | 1500 rpm |
| Output Rating | 11 kW |
| Mounting | Foot-mounted (B3T) |
| Flanges | Without Flanges |
| Terminal Box | Top |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
Reviews
Product Questions
Login into your account
New Customers
Creating an account has many benefits:
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster