3HP, 1000/1200RPM, 3PH, 380V;415V;660V;690V;440V;460V, 112M Frame, Standard Flange, Foot Mount, TEFC, Hazardous Location - ATEX Motor.
Web Price
$1,242.77
Details
3HP, 1000/1200RPM, 3PH, 380V; 415V; 660V; 690V; 440V; 460V, 112M Frame, Standard Flange, Foot Mount, TEFC, Hazardous Location - ATEX Motor.
More Information
| Weight | 106.290000 |
|---|---|
| Condition | New |
| Brand | WEG |
| Standard | IEC 60034-1 |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 380-415/660//440-460 V |
| Number of Poles | 6 |
| Degree of Protection | IP55 |
| Synchronous Speed | 1000 rpm |
| Output Rating | 2.2 kW |
| Mounting | Foot-mounted (B3T) |
| Flanges | Without Flanges |
| Terminal Box | Top |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
Reviews
Product Questions
Login into your account
New Customers
Creating an account has many benefits:
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster