SKU
800SS-350
Brand:
Cyrus Shank 800SS-350 Safety Relief Valve , 1/2", 3/4", Stainless Steel
This low capacity relief valve has been designed for use in small pressure vessels
List Price
$500.16
List Price
$500.16
Web Price
$458.48
Details
This low capacity relief valve has been designed for use in small pressure vessels. The ASME certified slope of 0.42 yields, for example, a capacity of 9.3 lbs per minute of air @ 250# set pressure.
Key Features:
- National Board Certification #:51163
- Set Pressure Range: 50-400 PSI in 25 PSI increments.
- Special Settings can be made at no extra charge and typically takes 1-2 extra days;
- Each valve undergoes 3 separate test sequences for set pressures and seals, and then are lock-wired for security.
- All Cyrus Shank relief valves are manufactured in accordance with ASME Boiler and Pressure Vessel Code Section VIII Division I and stamped with the ASME Certification Mark with UV Designator.
- All Cyrus Shank relief valve capacities are certified by the National Board of Boiler and Pressure Vessel Inspectors and stamped with the NB Certification Mark.
More Information
| Weight | 3.500000 |
|---|---|
| Brand | Cyrus Shank |
| Condition | New |
| Inlet | 1/2" |
| Outlet Connection | 3/4" |
| Body Material | Stainless Steel |
| Size | 1/2" MNPT inlet x 3/4" FNPT outlet |
| Relief Pressure Setting | 350 |
Resources
Reviews
Product Questions
Login into your account
New Customers
Creating an account has many benefits:
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster