SKU
A42AV650B7S75R1XNXSN
A42AV650B7S75R1XNXSN Refrigerating Specialties (RS) 2-1/2 A4AOS Basic Regulator with Modudaptor Range V, 85 psi, 3 Socket-Weld,
The A4A inlet family of regulators are compact, heavy duty, pilot operated, and have remarkable functionality.
List Price
$5,119.00
List Price
$5,119.00
Web Price
$3,056.12
Details
The A4A inlet family of regulators are compact, heavy duty, pilot operated, and have remarkable functionality. They sue upstream pressure for the opening force and require a minimum 0.14bar (2psig) pressure drop to open. These valves are normally ordered with close coupled upstream strainers to prevent the entrance of foreign materials into the valve and rest of system. The valve's purpose is to modulate flow of refrigerant gas or liquid to maintain constant upstream pressure as set-for, despite load fluctuations.Features and Benefits:Pilot operated characterized Modulating Plug for precise controlSuitable for all common refrigerants and oil27.6bar (400psig) design pressure (MRP)Flanges threaded or welded steel pipe and copper tube (copper not for ammonia)Interchangeable partsEasy to serviceClose coupled strainers, optionalMany control variations are possible with the use of a few Modules and KitsStainless Steel DiaphragmChrome Plated Pilot SeatManual Opening Stem
More Information
| Weight | 85.860000 |
|---|---|
| Brand | Parker - Refrigerating Specialties (RS) |
| Condition | New |
| Port Size | 2-1/2" |
| Pressure Range PSI | 20" Hg to 120 psig |
| Capacity Range | Full Capacity |
| Coil Type | 24DC-Leaded Standard |
| Flange Size | 3" |
| Flange Connection | Socket-Weld |
| Strainer Type | Without Strainer |
| Pressure Set Point | 85 psi |
Reviews
Product Questions
Login into your account
New Customers
Creating an account has many benefits:
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster