SKU
A-10-RAH-18
Brand:
A-10-RAH-18 Miro 10-RAH-18 Rooftop Roller Pipe Support - 12" OD Pipes
Supports 10" pipe up to 18" above roof.
Web Price
$274.02
Details
A "roller-bearing" pipe support used to support roof-mounted gas pipes, electrical conduit, solar piping and other mechanical piping. Unique design absorbs thermal expansion and contraction of pipes thus preventing damage to the roof membrane. Pipes rest on a rubber roller and a stainless steel axle.
Features
- Optimally designed for a 10" pipe.
- Maximum pipe OD (with insulation) is 13".
- Adjustable from the factory set maximum height of 17-3/4" down to a minimum height of 6".
- Maximum load is 803 lbs. (All-thread capacity) Make certain each pipe support is properly elevated to evenly distribute weight at all pipe support locations.
- Unit weight: 15.96 lbs.
- Recommended spacing is not to exceed 10' centers depending upon the load.
- Base Material: Polycarbonate
- Roller Material: Composite Rubber
- 5/8" all-thread and axle are stainless steel
- All other metal parts are hot-dip galvanized
More Information
| Weight | 17.450000 |
|---|---|
| Condition | New |
| Brand | MIRO Industries |
| Base Material | Polycarbonate |
| Size | The deck base is 19" by 23" |
| Maximum Pipe Size | 12" outside diameter. |
| Maximum Pipe Clearance | Minimum clearance height of 6" and maximum clearance height of 18". |
| Maximum Load Weight | Maximum load weight may not exceed 960 lbs. per pipestand. |
| Spacing | Manufacturer's recommended spacing is not to exceed 8 foot centers depending upon the load. |
Resources
Reviews
Product Questions
Login into your account
New Customers
Creating an account has many benefits:
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster