0.75HP, 3600 RPM, 1PH, 110-120V,208V,230V, 56C Frame, C-Face Flange, Foot Mount, TEFC, Jet Pump Motor
Web Price
$364.80
Details
The W22Xec motor offer safety and reliability for operation in a great variety of applications that require a non-incendive motor (Zone 2). It provides safety and complies with efficiency level specified by IEC 60034-30-1. It meets the requirements of installations where the flammable mixture is not often present, but may present risks.
More Information
| Weight | 29.270000 |
|---|---|
| Condition | New |
| Brand | WEG |
| Standard | NEMA MG-1 |
| Frequency | 60 Hz |
| Voltage | 115/208-230 V |
| Number of Poles | 2 |
| Degree of Protection | IP55 |
| Synchronous Speed | 3600rpm |
| Output Rating | 0.75 HP |
| Mounting | Foot-mounted (F-1) |
| Flanges | C-Face Flange |
| Terminal Box | Left position |
| Enclosure | IC411-TEFC |
Reviews
Product Questions
Login into your account
New Customers
Creating an account has many benefits:
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster