General Purpose Motor
Web Price
$432.07
Details
For use in food processing, pharmaceutical and other environments requiring extreme cleanliness and frequent washdowns.
More Information
| Weight | 33.740000 |
|---|---|
| Condition | New |
| Brand | WEG |
| Standard | NEMA MG-1 |
| Frequency | 60 Hz |
| Voltage | 277 V |
| Number of Poles | 4 |
| Synchronous Speed | 1800rpm |
| Output Rating | 0.75 HP |
| Mounting | Foot-mounted (F-1) |
| Flanges | Without Flange |
| Terminal Box | Without Terminal Box |
| Enclosure | IC01-ODP |
Reviews
Product Questions
Login into your account
New Customers
Creating an account has many benefits:
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster