Motor 700HP 4P 588/9T WFF2
Web Price
$74,908.52
Details
With cast iron frame, flexible mounting, solid and whole feet, and lower noise levels and operating temperatures, the W22 motors are perfectly suitable for a great variety of industrial applications.
More Information
| Weight | 5728.380000 |
|---|---|
| Condition | New |
| Brand | WEG |
| Standard | NEMA MG-1 |
| Frequency | 60 Hz |
| Voltage | 460 V |
| Number of Poles | 4 |
| Degree of Protection | IP55 |
| Synchronous Speed | 1800 rpm |
| Output Rating | 700 HP |
| Terminal Box | Without |
| Enclosure | F-1 |
| Efficiency | Left position |
Reviews
Product Questions
Login into your account
New Customers
Creating an account has many benefits:
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster