.50HP, 1800 RPM, 1PH, 110-120V/208V/230V, 48Z Frame, Standard Flange, Resilient Mount, Open, General Purpose Motor
Web Price
$340.87
Details
The W01 motor is the perfect option for applications that require robustness, low weight and high performance in a single product. The W01 Rolled Steel Single Phase motor has good thermal performance and easy installation and maintenance. Because of their high starting torque, they are particularly well-suited for heavy starting loads.
More Information
| Weight | 24.430000 |
|---|---|
| Condition | New |
| Brand | WEG |
| Standard | NEMA MG-1 |
| Frequency | 60 Hz |
| Voltage | 115/208-230 V |
| Number of Poles | 4 |
| Synchronous Speed | 1800 rpm |
| Output Rating | 0.5 HP |
| Mounting | Foot-mounted (F-1) |
| Flanges | Without Flanges |
| Terminal Box | Without Terminal Box |
| Enclosure | IC01 - ODP |
Reviews
Product Questions
Login into your account
New Customers
Creating an account has many benefits:
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster