.5HP, 1800 RPM, 3PH, 575V, 56C Frame, C-Face Flange, Foot Mount, TEFC, General Purpose Motor
Web Price
$299.82
Details
The W01 “JM” (mechanical seal) motors were especially developed for fire pump application. They ensure maximum performance and robustness in environments where dirt and humidity are minimal.
More Information
| Weight | 24.430000 |
|---|---|
| Condition | New |
| Brand | WEG |
| Standard | NEMA MG-1 |
| Frequency | 60 Hz |
| Voltage | 230/460//190-220/380-415 V |
| Number of Poles | 2 |
| Synchronous Speed | 3600 rpm |
| Output Rating | 15 HP |
| Mounting | Footless (W-6) |
| Flanges | Flange C |
| Terminal Box | Left position |
| Enclosure | IC01 - ODP |
Reviews
Product Questions
Login into your account
New Customers
Creating an account has many benefits:
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster