SKU
4RB-50/1800-6
Brand:
4RB-50/1800-6 Cornell Pump, 4RB Electric Close Coupled, 50 HP, 1800 RPM with TEFC Premium Efficiency 3 Phase Motor
The 4RB general purpose pump is designed with Cornell's renowned quality and durability. It features a 4" discharge and a 6" suction, enclosed multi-vane impeller and flanged tangential single volute.
Add to Quote to request pricing
Details
Cornell's clear liquid pumps are known around the world as the most durable, most reliable, highest efficient pumps in the industry. They can be found in a variety of applications in the Agricultural, Industrial, and Municipal markets and are available in Close-Coupled, SAE Engine Mounted, Horizontal, and Vertical Configurations.The unique pushed-out rectangular design features of the Cornell frame will let you know it is Cornell pump.W, Y, R, & H Series PumpsCornell clear liquid centrifugal pumps are found in many agricultural irrigation applications. These pumps are designed to deliver best-in-class efficiency. Depending on operating hours, fuel, and horsepower required, you can save thousands per year in energy costs. Cornell offers a large selection of clear liquids pumps that meet or exceed optimum efficiency standards for centrifugal pumps.Standard Construction:All pumps are priced as horizontal confiuration with cast iron, enclosed impeller. Maximum Operating Pressure with standard materials is 175 PSI as indicated on technical datasheet. Do not exceed maximum speed with standard materials as indicated on individual pump curve (operating or coasting rpm, centrifugal pumps will rotate when exposed to reverse pressure or backflw).Seals:All pumps are priced with a mechanical seal as standard.Standard Seal:T-1, T-21, or T-2 single, carbon vs. ceramic with stainless hardware.Features and Benefits:Replaceable wear ringsDouble voluteVarious mounting configurations available, including close coupled, frame mounted, and engine-mountedRobust Mount Frame with mounting surfacesShower curtain shield on close-coupled modelsOversized bearingsHigh efficiency, fully-machined impellersEfficiencies up to 89%Heavy walled castingsExternal balance lineTwo-year warranty
More Information
| Weight | 814.000000 |
|---|---|
| Condition | New |
| Brand | Cornell Pump |
| Discharge Size | 4" |
| Bep Flow | 1030 GPM (234 m3/h) |
| Bep Head | 145' (44.2 m) |
| Bep Percent | 0.85 |
| Horsepower | 50 |
| Minimum Flow | 150 GPM (34 m3/h) |
| Maximum Flow | 1390 GPM (315.5 m3/h) |
| Max Speed | 1800 RPM |
| Max working pressure | 175 PSI (1207 kPa) |
| RPM | 1800 |
| Seal Size | 1.62" |
| Solids Handling | 0.84" |
| Suction Size | 6" |
| Shut-off Head | 180' (55 m) |
| Pump Model | 4RB |
Reviews
Product Questions
Login into your account
New Customers
Creating an account has many benefits:
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster