Multimounting High Efficiency 0.5 HP 4P 71 3Ph 230/460//380-415 V 60 Hz IC411 - TEFC - B35L(E)
Web Price
$387.60
Details
Aluminum frame and removable feet being able to provide great flexibility and facilitate the change of configuration without requiring additional machining or modifications. Its terminal box can rotate every 90 degrees, allowing the connection of the motor cables on any side. Furthermore, these motors are totally interchangeable with the cast iron motors.
More Information
| Weight | 24.150000 |
|---|---|
| Condition | New |
| Brand | WEG |
| Standard | NEMA MG-1 |
| Frequency | 60 Hz |
| Voltage | 230/460//380-415 V |
| Number of Poles | 4 |
| Degree of Protection | IP55 |
| Synchronous Speed | 1800 rpm |
| Output Rating | 0.5 HP |
| Mounting | Foot-mounted (B35L(E)) |
| Flanges | Flange FF |
| Terminal Box | Right position |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
Reviews
Product Questions
Login into your account
New Customers
Creating an account has many benefits:
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster