350HP, 3600RPM, 3PH, 460V, 449TS Frame, Standard Flange, Foot Mount, TEFC, Explosion Proof Motor.
Web Price
$69,313.40
Details
The Rolled Steel motors line were developed for applications that demand performance, robustness and low weight integrated into a single product. The electrical and mechanical concept of the line make the motor present an optimum cost-benefit, providing reliability and energy savings.
More Information
| Weight | 3401.760000 |
|---|---|
| Condition | New |
| Brand | WEG |
| Standard | NEMA MG-1 |
| Frequency | 60 Hz |
| Voltage | 460 V |
| Number of Poles | 2 |
| Degree of Protection | IP55 |
| Synchronous Speed | 3600rpm |
| Output Rating | 350 HP |
| Mounting | Foot-mounted (F-1) |
| Flanges | Without Flange |
| Terminal Box | Left position |
| Enclosure | IC411-TEFC |
Reviews
Product Questions
Login into your account
New Customers
Creating an account has many benefits:
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster