350HP, 1800RPM, 3PH, 460V, 447/9T Frame, Standard Flange, Foot Mount, TEFC, General Purpose Motor.
Web Price
$38,427.12
Details
The W01 motor is the perfect option for applications that require robustness, low weight and high performance in a single product. The W01 Rolled Steel platform has good thermal performance and easy installation and maintenance. With steel plate frame, aluminum flange and threaded shaft end, these versatile three-phase motors provide torque and durability for several applications.
More Information
| Weight | 3287.710000 |
|---|---|
| Condition | New |
| Brand | WEG |
| Standard | NEMA MG-1 |
| Frequency | 60 Hz |
| Voltage | 460 V |
| Number of Poles | 4 |
| Degree of Protection | IP55 |
| Synchronous Speed | 1800rpm |
| Output Rating | 350 HP |
| Mounting | Foot-mounted (F-1) |
| Flanges | Without Flange |
| Terminal Box | Left position |
| Enclosure | IC411-TEFC |
Reviews
Product Questions
Login into your account
New Customers
Creating an account has many benefits:
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster