.25HP, 1800 RPM, 3PH, 230V/460V, 56C Frame, C-Face Flange, Footless, Open, General Purpose Motor
Web Price
$299.82
Details
.25HP, 1800 RPM, 3PH, 230V/460V, 56C Frame, C-Face Flange, Footless, Open, General Purpose Motor
More Information
| Weight | 19.260000 |
|---|---|
| Condition | New |
| Brand | WEG |
| Standard | NEMA MG-1 |
| Frequency | 60 Hz |
| Voltage | 208-230/460//190-220/380-415 V |
| Number of Poles | 4 |
| Synchronous Speed | 1800 rpm |
| Output Rating | 0.25 HP |
| Mounting | Footless (F-1) |
| Flanges | Flange C |
| Terminal Box | Without Terminal Box |
| Enclosure | IC01 - ODP |
Reviews
Product Questions
Login into your account
New Customers
Creating an account has many benefits:
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster