Rolled Steel Standard Efficiency 0.25 HP 4P 56C 3Ph 208-230/460//190-220/380-415 V 60 Hz IC411 - TEFC - Footless
Web Price
$307.80
Details
Rolled Steel Standard Efficiency 0.25 HP 4P 56C 3Ph 208-230/460//190-220/380-415 V 60 Hz IC411 - TEFC - Footless
More Information
| Weight | 20.680000 |
|---|---|
| Condition | New |
| Brand | WEG |
| Standard | NEMA MG-1 |
| Frequency | 60 Hz |
| Voltage | 230/460//190-220/380-415 V |
| Number of Poles | 6 |
| Synchronous Speed | 1200 rpm |
| Output Rating | 1 HP |
| Mounting | Foot-mounted (F-1) |
| Flanges | Without Flange |
| Terminal Box | Left position |
| Enclosure | IC01 - ODP |
Reviews
Product Questions
Login into your account
New Customers
Creating an account has many benefits:
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster