POV 600 BUTT WELD, ANSI DN40 ANG
List Price
$1,076.92
List Price
$1,076.92
Web Price
$1,030.21
Details
The POV safety relief valve is used in conjunction with the BSV safety relief valve and is specifically designed for protecting compressors against excessive pressure.
More Information
| Weight | 10.540000 |
|---|---|
| Condition | New |
| Brand | Danfoss |
| Minimum Temperature Range C | -50 °C |
| Minimum Temperature Range F | -58 °F |
| Maximum Temperature Range F | 302 °F |
| Maximum Temperature Range C | 150 °C |
| Maximum Working Pressure (PSIG) | 580 psig |
| Maximum Working Pressure (BAR) | 40 bar |
| Outlet Connection | 1 1/2" |
| Inlet | 1-1/2" |
| GTIN/UPC | 5702428357487 |
Resources
Reviews
Product Questions
Login into your account
New Customers
Creating an account has many benefits:
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster